מיונה הנביא ליונה השהיד

יונה הנביא או יונה השאהיד?

כולנו מכירים את סיפורו המופלא של יונה הנביא. האיש שנקרא לנבא את חורבן נינוה והחליט לברוח מפני ה'. בדרך נרדם באוניה, הושלך ממנה למצולות , נבלע על ידי דג ונחלץ ממנו שלושה ימים מאוחר יותר. את הסיפור של יונה אנו פוגשים מידי יום הכיפורים בתפילת המנחה. השנה , לקראת יום כיפור סיקרן אותי לבדוק גם את הזיקה של יונה למקומות בארץ ותוך כדי עיון הבנתי שראוי יותר לקרוא ליונה שלנו 'יונה השאהיד'.

אולי תרימו גבה, שהרי שאהיד הוא כינוי לכאורה למחבל מתאבד על קדושת האיסלאם.. ואיך יונה הנביא הקדוש מתקשר לכך?? 

אז הנה ההסבר בליווי מסע קצר של יונה ברחבי ארצנו:

 ביפו

את דמותו של יונה אנו לרוב נפגוש ביפו העתיקה. מדריכי טיולים ייקחו אתכם למזח שם, לצד הנמל העתיק ולא הרחק מפסל הלויתן שעיצבה הפסלת אילנה גור נוכל לקרוא את הפסוקים הראשונים מספר יונה:

 ויהי, דבר-יהוה, אל-יונה בן-אמתי, לאמר.  ב קום לך אל-נינוה, העיר הגדולה?וקרא עליה:  כי-עלתה רעתם, לפני. ג ויקם יונה לברח תרשישה, מלפני יהוה; וירד יפו וימצא אניה באה תרשיש.."

 ביפו התחילה הדרמה הגדולה בסירוב העיקש של יונה להתנבא.  עקב היותה של יפו עיר נמל חשובה, שער כניסה ויציאה מארץ ישראל עשה בה הנביא שימוש לבריחתו. אבל לא מסופר לנו מה היה לפני כן וגם לא כל כך מה אירע לבסוף אחרי שיונה שכב לו מתחת עץ הקקיון והתמרמר על חייו ואז חזר הביתה כנראה שוב דרך נמל יפו.

גת חפר

אזכור בודד בספר מלכים מאיר את עיננו והוסיף לנו עוד מידע על יונה הממורמר:

"בשנת חמש עשרה שנה לאמציהו בן יואש מלך יהודה מלך ירבעם בן יואש מלך ישראל בשמרון ארבעים ואחת שנה: ? הוא השיב את גבול ישראל מלבוא חמת עד ים הערבה כדבר יהוה אלהי ישראל אשר דבר ביד עבדו יונה בן אמתי הנביא אשר מגת החפר"

לפי ציטוט זה יונה מוזכר כבדרך אגב כבן המקום גת חפר. אל תתבלבלו עם הישוב בת חפר שבעמק חפר, צפון השרון. כאן מדובר בישוב מקראי שתושביו התעסקו כנראה עם גתות ענבים לייצור יין ומיקומו בגליל התחתון. המונח 'חפר' אינו נהיר כל צורכו אבל הגיוני שיש קשר לאל ח'פרי המצרי שהוא התגלמות של אל השמש וסימלו בחיפושית הזבל המקודשת למצרים העתיקים.

לפי הזיהוי המקובל תל גת חפר ממוקם כיום בדיוק בתוככי הכפר הערבי משהד, הסמוך לציפורי. בתל זה נערכו חפירות ארכאולוגיות ונמצאו שרידי מבנים מתקופת הברונזה הקדומה (הרבה לפני יונה הנביא)  ועד התקופה הפרסית (סיפור פורים להזכירכם). אחרי תקופת בית שני נחרבה העיר ובמאה ה-18 התיישבו בה מוסלמים. 

יונה השהיד

והנה אנו מתקרבים לצליל המלה שאהיד. שם הכפר הנוכחי הינו משהד. מיהו אותו שהיד, אותו קדוש שנמצא בשטח הכפר? נכון, יונה הנביא (יש גם תאוריות אחרות כמובן שלא הזכרתי).

 בלב הכפר תוכלו למצוא את מתחם המסגד א-נב‏י יונ‏ס בשיטחו נמצא "קבר יונה הנביא". האתר ידוע עוד מהמאה הרביעית ויהודים פקדו את הקבר לאורך הדורות. הנוסע רבי פתחיה מרגנסבורג ביקר במקום בשנת 1180 וכתב על שומר הקבר: "וכשהיהודים באים הוא מקבל אותם בסבר פנים יפות, ואומר להם: יונה בן אמיתי יהודי היה. לכך ראוי לכם לאכול משלו ? ומאכיל הפירות ליהודים".

יכולנו להסתפק בכך ולומר כי משהד פירושו רק מקום הקדוש יונה. אבל דווקא אותה מלה שכיום מצמררת אותנו והפכה באיסלאם הרדיקלי לאידאל המתבטא בהתאבדות, מות קדושים וכיוצא בזה עשויה לעורר אותנו להבין משהו יותר עמוק באישיותו של יונה. 

המפרשים המסורתייים והמודרניים כאחד מתקשים מאוד בהבנת סיפור הבריחה של יונה. לא באמת כתוב מדוע יונה בורח? למה כל כך רע לו? מדוע הוא כה נחרץ? יונה עצמו בכלל לא מדבר! לא מתווכח ולא טוען טענות כמעט. הוא פשוט בורח. שותק. וכועס.

אני מאוד מתחבר אל הגישה הפרשנית שהיא לדעתי גם עומק הפשט לפיה יונה התנגד בצורה עקרונית לכל גילוי של חסד ורחמים. יונה האמין באמת (=בן אמיתי) ובצדק קשוח. בעולמו אין מקום לרחמים ולאמפתיה. אין בעצם אפשרות אמיתית לתיקון ולסליחה מבחינתו ומה שנעשה נעשה. לאורך כל הדרך אלוהים מנסה ללמד אותו רחמים מהם ואמפתיה מהי. יונה מסרב ללמוד אבל הוא מקבל את השיעורים שלו בעל כורחו. לאלוהים חשוב להעביר את המסר שיש אפשרות לתשובה והשיעור הזה נלמד מגויים ובעלי חיים  (נקודה נפלאה בפני עצמה).

מה זה שאהיד במובן המקובל של המלה? מישהו שאין בו רחמים ואין בנפשו מקום פנוי להכיל מחשבה אחרת השונה ממנו. בצורה הקיצונית של זה אנו פוגשים רצח ומוות. אולי לא נעים לומר אבל יונה היה שאהיד בנפשו. הוא לא האמין שמגיע לעיר חוטאת להתקיים ועליה להיחרב. הוא חווה בנפשו את המציאות בצורה קיצונית שלא מאפשרת רחמים עד כדי כך שהיה מוכן להקריב את חייו (שאהיד כבר אמרנו?) עבור אותה אמת מוחלטת. הוא העדיף להיזרק אל הים ולטבוע והוא לא הכיר בחסד של האל שהצילו על ידי הדג או על ידי צל הקקיון. יונה בחר למות עם האידאל הקדוש שלו.

זה מבחינתי גם המסר של קריאת ספר יונה ביום הכיפורים: פשוט אל תהיו כמו יונה. אל תהיו שאהידים. אמת מוחלטת היא דרך שעשויה להיות הרת אסון אם אין בה מקום לאחרים. אם אין אין בה חסד ורחמים. ואלוהים כידוע הוא לא רק קנא ונוקם אלא גם בעל הרחמים.

תפילה בקבר

את מקום קבורתו של יונה מזהים כאמור בכפר משהד שבגליל, אבל כמו קדושים אחרים יש ריבוי של מסורות וזיהויים. למשל, גבעת יונה שבאשדוד או בחלחול שלייד חברון, בשטחי הרשות הפלסטינית. אפילו בעיראק יש ציון קבר ליונה הנביא שדאע"ש כבר דאג לפוצץ..

לא משנה היכן תבחרו לפקוד את קיברו. אבל אם תעשו כן, אל תשכחו להתפלל דווקא שם על קצת חמלה ורחמים.כי זה באמת מה שיונה הכי צריך. זה בדיוק גם מה שאנו כה זקוקים.

גמר חתימה טובה

עופר שבילים ברוח

Source: יהדות

תגובות
שתף עמוד זה: