מהו האיסלאם לעומת ההיהדות

איסלאם – פירושו אי-סלאם או אידיאולוגייה שלפיה אין שלום בעולם. לכן, הם מאמינים במלחמת קודש תמידית, ומצב ששלום בו בלתי אפשרי למעשה. לכן, אם מתחיל לשרור שלום ברגע מסויים, בד"כ מתחילים לערער אותו בכוונה, ולסכסך בין האנשים, כי לא ייתכן שלום בכלל. הקונצפציה עומדת על כך, שכולם אינטרסנטים, מתחרים על משאבים ורוצים לעצמם כמה שיותר. הפשרה בלתי אפשרית מבחינה מהותית, ואם קיימת, היא הינה תחנת מנוחה לקראת המשך המלחמה. אם האיסלאם, במדינה מסויימת, מנצח את כל מתנגדיו, הוא מתחיל להקצין יותר ויותר ולהגביל את בני האדם, עד לכך, שמופיעים מתנגדים, שנגדם יש להמשיך לנהל את המלחמה. האמונה היא, שחלק מבני האדם תמיד מורד, ואז – המלחמה יכולה להימשך לנצח.

למה המלחמה היא מלחמת קודש? כי המלחמה היא על הכבוד האנושי בכלל, כי כל אדם לא מתפשר עם העולם במובן המהותי. על ידי כך – הוא שומר על כבודו כאדם. אם בני אדם מתפשרים, הם לא עומדים על האידיאלים שלהם ובחירת ליבם, תמורת טובת הנאה, שמקנה להם השלום. לכן, במלחמה הזאת, בני האדם מובלים לקיצוניות פסיכולוגית, שגורמת להם לבחור את בחירת ליבם האמיתית, שיוצרת ניגוד גדול עם העולם, כך שאח"כ, החיים הופכים למלחמת הישרדות. מנגד, עומדת היהדות שמאמינה בפשרה ומזימה רוחנית משותפת, שמאחדת קבוצת אנשים. הקבוצה – חותרת לשלום וסדר עולמי, שמקנה רווח לכל אנשי הקבוצה. לכן, כשהאדם מצטרף לסדר עולמי מסויים, הוא מעין לוקח שוחד, שמטיב עימו תמורת תמיכתו ברעיון שמציע הסדר הנתון. סדר עולמי בכלל מייצג מצב שבו אנשים מסכימים עם העולם, ולא נלחמים בו. אבל, בגלל שקיימות הרבה קבוצות, יש הרבה מאד הצעות לאיך לבנות את הסדר העולמי. כל הצעה, נותנת ייתרון למישהו אחר, ולכן, קשה לשכנע את כולם. ברגע שאדם אינו מסכים עם סדר עולמי שמוצע לו, הוא יכול לבחור סדר אחר (להיצטרף לקבוצה אחרת) או להילחם את מלחמת הקודש שלו בעולם, שהיא מלחמה קיומית עבורו. המצב בד"כ הוא שכל האנשים שמאמינים בסדר עולמי בכלל (אנשים שמאמינים בשלום), מתפשרים לא עם כל הקבוצות האחרות אלא רק עם חלק. כך, שמצב המלחמה נשמר בין הרבה קבוצות, ומי ינצח בסוף, אנשי המלחמה או השלום – עדיין לא ברור.

המוסלמים המתונים סומכים על העולם הנאור, שיבנה סדר עולמי, וכך – ישכון שלום גם במדינותיהם, בעוד שהקיצוניים – מצודדים באמונתם ולא חושבים שסדר עולמי אפשרי. תמיד יש מישהו שנגד הסדר המוצע והוא – הגורם שבונה את האנטיטזה – שרוצה להחזיר את הכל למצב ההתחלה.


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:Source: יהדות

תגובות
שתף עמוד זה: